Skip to main content

Szkoła średnia/dorośli_Skąd czerpać wiedzę o jakości powietrza, jak świadomie korzystać ze źródeł informacji o jakości powietrza.


WCSS

O kursie

Jakość powietrza mówi nam o ilości szkodliwych substancji, które mogą się w powietrzu znajdować. Informacja o jakości powietrza dotyczy różnych zanieczyszczeń, należą do nich: pył zawieszony PM10, pył zawieszony PM2.5, dwutlenek siatki, dwutlenek azotu, tlenek węgla czy ozon.

Po co nam wiedza o jakości powietrza? Ponieważ zanieczyszczenia powietrza są dla nas szkodliwe. Dzięki temu, że wiemy jaka jest aktualna i prognozowana jakość powietrza, możemy dostosować swoją aktywność na powietrzu – powtrzymać się od niej, gdy jest źle lub korzystać z dobrych warunków. Jeśli wiemy, że na jakimś obszarze jakość powietrza jest bardzo często zła, możemy taką informację wykorzystać do lobbowania o zmiany – np. wymianę piecy grzewczych w okolicy. Informacja o jakości powietrza służy również do celów naukowych. Dzięki temu możliwe jest np. badanie skutków zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza.

Zagadnienia

  1. Czym jest jakość powietrza?
  2. Czym się różni pomiar od prognozy?
  3. Z których portali warto korzystać i czego mogę się z nich dowiedzieć?
  4. Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z pomiarów/prognoz?

Aby wyświetlić cały kurs, zapisz się.

Autorzy

Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL

  1. Course Number

    WCSS/UWR-07
  2. Classes Start

Enroll