O kursie
W ostatnich latach problem zanieczyszczeń atmosferycznych został mocno nagłośniony. Wzrost świadomości społeczeństwa dotyczący negatywnych skutków zdrowotnych przebywania w zanieczyszczonym powietrzu wpłynął na ilość i poziom przekazywanych informacji o jego jakości.
Interpretacja danych opisujących jakość powietrza wymaga specjalistycznej wiedzy, przez co często sprawia sporo trudności nie tylko mieszkańcom, ale też dziennikarzom, twórcom portali internetowych i aplikacji mobilnych informujących o jakości powietrza. Pojawiające się określenia typu „stężenie smogu”, „poziom smogu”, „normy smogu” są niepoprawne, a wraz z naładowanymi emocjami komentarzami o wynikach pomiarów stężeń poszczególnych zanieczyszczeń w powietrzu, czy też międzynarodowych rankingach doprowadzają raczej do dezinformacji i utrudniają praktyczne wykorzystanie dostępnych danych np. przy planowaniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Zagadnienia
- Jak prawidłowo odczytywać dane o jakości powietrza i co z nich wynika?
- Jakie normy jakości powietrza obowiązują w Polsce?
- Co to są indeksy jakości powietrza i jak się je wyznacza?
- Jak interpretować dostępne informacje o jakości powietrza w kontekście ochrony naszego zdrowia?
Autorzy
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL
O kursie
Co to są kotły na paliwo stałe i do czego je wykorzystujemy? O czym nam mówi klasa kotła? Dlaczego to właśnie "kopciuchy" są uważane za urządzenia mające największy wpływ na pogorszenie jakości powietrza? Cy wymiana starego i nieefektywnego źródła ogrzewania jest konieczna? Dlaczego w uchwałach antysmogowych wspomina się m.in. o kotłach na paliwo stałe? Na te pytania i wiele innych znajdą Państwo odpowiedź w ramach zajęć pt. "Co wiemy o kopciuchach?".
Autorzy
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL
O kursie
Przygotowanie mapy przestrzennego rozkładu stężeń pyłu zawieszonego z wykorzystaniem oprogramowania QGIS, w oparciu o dane pozyskane podczas pomiarów patrolowych
Do wykonania ćwiczenia niezbędna jest instalacja oprogramowania QGIS 3.4
O Dane do pobrania
Autorzy
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL
O kursie
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na całym świecie z powodu narażenia na zanieczyszczenia powietrza, głównie pył zawieszony, przedwcześnie umiera około 7 milionów osób. W Polsce liczba ta sięga ponad 47 tysięcy! U dzieci życie w zanieczyszczonym środowisku może prowadzić do zmniejszonego wzrostu płuc, częściej pojawiających się infekcji dróg oddechowych i zaostrzonych objawów astmy. U osób dorosłych zanieczyszczenia powietrza prowadzą do rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udaru, a także wielu innych chorób, takich jak cukrzyca i choroby neurodegeneracyjne. Mimo, że zanieczyszczenia powietrza są stawiane na równi z innymi globalnymi zagrożeniami dla zdrowia, jak niewłaściwa dieta, czy palenie papierosów, to wiedza na temat skutków zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza jest wciąż niewystarczająca – często nie zauważamy problemu lub staramy się go bagatelizować.
Zagadnienia
- Jakie zagrożenia zdrowotne niesie ze sobą zła jakość powietrza?
- Kto jest najbardziej podatny na zanieczyszczenia powietrza?
- Czy czas ekspozycji na zanieczyszczenia ma znaczenie?
Autorzy
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL
Zagadnienia
- Co to są zanieczyszczenia, czyli kilka podstawowych, ale niezwykle ważnych definicji
- Dlaczego nie możemy wyjść na dwór, czyli kilka słów o tym, jak sprawdzać jakość powietrza
- Nie tylko płuca, czyli jak i na kogo najbardziej wpływają zanieczyszczenia
O kursie
Materiały szkoleniowe dla animatorów edukacji ekologicznej – II edycja, w ramach projektu informacyjno-edukacyjnego pt. „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza”
Zagadnienia
- Kiedy i gdzie zagraża nam smog? O emisji i rozprzestrzenianiu zanieczyszczeń powietrza.
- Normy jakości powietrza.
- Indeksy jakości powietrza.
- Jak ocenić jakość powietrza w Twojej okolicy?
- Jakość powietrza a zdrowie – skutki zdrowotne zanieczyszczeń powietrza.
- Co musimy, czyli uchwały antysmogowe w teorii i praktyce.
- Co możemy, czyli możliwości ograniczenia zanieczyszczeń powietrza - źródła finansowania.
Autorzy
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PLO kursie
Ile dymiących kominów jest w okolicy? Jaki dym leci z kominów? Jaki ma kolor? Jaki ma zapach? Często zadajemy sobie pytania, jaki jest wpływ pojedynczych emitorów (np. kominów w budynkach i mieszkaniach opalanych węglem lub drewnem) na jakość powietrza w ich bezpośrednim otoczeniu, w naszym miejscu zamieszkania, nauki lub pracy. Stanowiska pomiarowe jakości powietrza prowadzone w przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) są lokalizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Bardzo często taka rozdzielczość przestrzenna nie zapewnia nam dostępu do informacji o warunkach aerosanitarnych w naszej miejscowości, wtedy też szukamy innych źródeł danych. Portale internetowe i aplikacje mobilne pozwalają nam sprawdzić jakość powietrza w dowolnym punkcie. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są to dane i skąd pochodzą, czy są to dane pomiarowe (z sieci krajowej, czy działającej w oparciu o czujniki niskokosztowe), czy też pochodzą z modeli matematycznych.
Zagadnienia
- Kiedy spodziewać się pogorszenia jakości powietrza?
- Jakie zanieczyszczenia zagrażają nam w zimie, a jakie w lecie?
- Dlaczego określenie jakości powietrza w skali lokalnej jest trudne?
- Skąd czerpać wiedzę o jakości powietrza?
- W jaki sposób określić jakość powietrza, gdy w okolicy w której mieszkamy nie ma żadnego czujnika?
Autorzy
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL
O kursie
Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego jest obecnie jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce. W ostatnich latach podejmowanych jest coraz więcej inicjatyw, w których działania na rzecz czystego powietrza odgrywają znaczącą rolę, m.in. zostały wprowadzone uchwały antysmogowe wprowadzające ograniczenia w zakresie użytkowanych instalacji i stosowanych w nich paliw stałych.
Zagrożeniem dla efektywnej wymiany źródła ogrzewania na ekologiczne może być brak zainteresowania mieszkańców oraz brak możliwości finansowych pozwalających na realizację inwestycji. Dlatego tak istotne są prowadzone kampanie edukacyjne, połączone z szeroką i elastyczną ofertą instrumentów finansowych i innych mechanizmów wsparcia mieszkańców. Nadrzędnym celem tych działań jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłu oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery głównie z indywidualnych systemów grzewczych.
Zagadnienia
- Co to są uchwały antysmogowe i jakie ograniczenia wprowadzają?
- Dlaczego warto wymienić kopciucha i zainwestować w termomodernizację domu?
- Z jakich dofinansowań do wymiany źródła ogrzewania i dodatków osłonowych można skorzystać?
- Dlaczego tak ważne jest prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych społeczeństwa?
Autorzy
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PLO kursie
Jak pogoda wpływa na jakość powietrza? Dlaczego czasem „można zawiesić w powietrzu siekierę”, a czasem powietrze jest krystalicznie czyste? Czy w górach można odetchnąć swobodnie? Co mają z tym wspólnego inwersje temperatury? Co to jest pogoda wyżowa i jak wpływa na jakość powietrza? A czego spodziewać się po niżach? Na te pytania z pogranicza meteorologii, klimatologii i ochrony atmosfery znajdą Państwo odpowiedź w ramach zajęć pt. "Pogoda a jakość powietrza".
Zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL